1. Ana Sayfa
  2. Kültür & Sanat
  3. Martin Scorsese’nin Az Bilinen Filmleri

Martin Scorsese’nin Az Bilinen Filmleri

Onlarca başarılı filme imza atan usta yönetmenin az bilinen 5 filmini sıraladık.

Bringing Out the Dead

Martin Scorsese, şüphesiz sinema tarihinin en yetenekli ve yaratıcı yönetmenlerinden biri. 60’lı yıllardan günümüze sanatsal üretimini hız kesmeden sürdüren Scorsese, Goodfellas, Taxi Driver, Raging Bull ve Casino gibi onlarca unutulmaz filme imza attı. Genelde filmlerinde suç, adalet ve şiddet unsurlarını işleyen efsanevi yönetmenin nispeten daha az bilinen filmlerini listeledik.

The King of Comedy, 1982

The King of Comedy

Başrolünde Robert de Niro’nun yer aldığı 1983 yapımı The King of Comedy, Rupert Pupkin isimli bir komedyenin kendini kanıtlama ve ünlü olma macerasını ele alıyor. Scorsese’nin ustalıkla Amerikan medya kültürünü ve insanların ünlülere tapmasını eleştirdiği film, 1983’te Cannes Film Festivali’nin açılışında gösterildi. Martin Scorsese ve Robert de Niro işbirliğinin en güzel meyvelerinden biri olan bu filmin Joker’e de ilham olduğu söyleniyor.

Alice Doesn’t Live Here Anymore, 1974

Live Here Anymore

Neredeyse tüm kariyerinde erkek karakterlere odaklanan usta yönetmenin güçlü bir kadın karakteri nasıl ele aldığını görmek isteyenler Alice Doesn’t Live Here Anymore filmini izlemek isteyebilir. Eşini kaybettikten sonra oğlu ile hayatta kalmaya çalışan bir kadının hikayesine odaklanan filmin baş rolünde Ellen Burstyn yer alıyor.

Bringing Out the Dead, 1999

Bringing Out the Dead

New York sokaklarında gece vardiyasında ambulans şoförlüğü yapan Frank Pierce’i ve onunla beraber çalışan acil servis görevlilerini merkeze alan film, karmaşık bir metropolde ölümle yaşam arasında sıkışmış insanların hikayesine odaklanıyor. Kara mizahtan beslenen ve zaman zaman sürreal ilerleyen filmin, belli noktalarda Scorsese’nin ikonik filmi Taxi Driver’ı anımsattığı söylenebilir. Joe Connelly’nin aynı isimli romanından uyarlanan filmin başrolünde ise Nicolas Cage bulunuyor.

The Age of Innocence, 1993

The Age of Innocence

Martin Scorsese’nin genelde suç ve şiddet temalı filmlerle dolu olan kariyerinde farklı bir yere sahip olan The Age of Innocence, 1870’lerin New York’unda yaşayan aristokrat ailelerin evlilikler üzerinden gelişen ilişkilerine odaklanıyor. Zamanın katı ve muhafazakar toplumunda yasak bir aşkı konu alan film, Edith Wharton’ın aynı adlı romanından uyarlanmış. Kostümleriyle Oscar kazanan filmin en dikkat çekici oyuncusu ise 90’ların unutulmaz it-girl’ü Winona Ryder.

Hugo, 2011

Hugo

Hugo, Scorsese’nin ilk 3 boyutlu çekilen filmi olma özelliğini taşıyor. 1930’lu yıllarda Paris’in Gare Montparnasse tren istasyonunda yalnız başına yaşayan bir çocuğun fantastik maceralarını konu alan film, 84. Akademi Ödülleri’nde en iyi film dahil 11 dalda aday olmuştu.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap