1. Ana Sayfa
  2. Kültür & Sanat
  3. Kitap Okuyanlar Daha Uzun Yaşıyor!

Kitap Okuyanlar Daha Uzun Yaşıyor!

Yale Üniversitesi’nde görev yapan bilim adamlarının gerçekleştirdiği yeni bir çalışma, özellikle kitap okumanın ömrünüzü uzatan bilişsel kazanımlar getirdiğini ortaya koyuyor.

Kitap Okuyanlar Daha Uzun Yasiyor
1

Okumanın yararları saymakla bitmez ve ömrümüzü uzatmayı bir yana bırakırsak bu faydaların yadsınamaz derecede büyük olduğunu söylememize hiç gerek yok. Sizlere güzel haberlerimiz var. Yazılarımızı okumanız için çok önemli bir sebebiniz daha oldu. Üstelik bu sebebi bilim insanları doğruluyor.

Yale Üniversitesi’nde görev yapan bilim adamlarının gerçekleştirdiği yeni bir çalışma, özellikle kitap okumanın ömrünüzü uzatan bilişsel kazanımlar getirdiğini ortaya koyuyor.

Kitap kurtları bu haberimize çok sevinecek!

Amerika’da yayınlanan Sosyal Bilimler ve Tıp dergisi için gerçekleştirilen bu çalışma, kitap okuyanların, okumayanlara kıyasla daha uzun yaşadığı sonucuna ulaştı.

Bu Araştırma Nasıl Yapıldı?

Yale Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, 50 yaşın üzerindeki 3.635 katılımcıya okuma alışkanlıkları hakkında sorular sordu. Bu verilere dayanarak, kohortu 3 gruba ayırdılar: hiç okumayanlar, haftada 3.5 saatten az okuyanlar ve haftada 3.5 saatten fazla okuyanlar.

Araştırmacılar 12 yıl boyunca her grubu sıkı şekilde takip ettiler. Araştırmaya katılanlar arasında en çok okuyanlar yüksek gelir grubundaki kolej eğitimli kadınlardı.

Önerilen Yazı

John Wick 4 Yayın Tarihi Ertelendi

Araştırma boyunca araştırmacılar sürekli olarak her iki okuyucu grubunun da okuyucu olmayanlardan daha uzun yaşadığını tespit etti. Haftada 3,5 saatten fazla okuyan okuyucuların, hiç okumayan katılımcılardan 23 aya kadar daha uzun yaşadığı gözlemlendi.

Çalışma, “cinsiyet, servet, eğitim veya sağlık” faktörlerinden bağımsız olarak katılımcıların yaşam süreleri ve okuma alışkanlıkları arasındaki ilişkiyi incelemeyi hedefliyordu.

Okumanın hareket içermeyen bir faaliyet olduğunu düşünürsek ölüm oranlarında %20 azalma gözlemlenmesi size biraz garip gelebilir. Bu büyük bir mesele ve 50 yaşın üzerindeki herkesin yaşam kalitesini iyileştirmek için kolay bir çözüm olarak öne çıkıyor.

Araştırmanın Sonucunu Nasıl Değerlendiriyorsunuz?

Araştırmanın sonucu umulanın ötesine geçiyor. Kitap okuyanlarla okumayanları karşılaştırıldığında, “kitap okuyanlar, yaşıtlarına göre ortalama 4 ay daha uzun yaşama avantajına sahipler. “Kitap okuyanlar, aynı zamanda 12 yıllık takip süresince ölüm riski açısından değerlendirildiklerinde %20 oranında daha az riske içeriyorlar.” Araştırmacılar bu durumu şu şekilde açıklıyor:

“Ayrıca, analizlerimiz herhangi bir kitap okuma seviyesinin, süreli yayınları okumaktan çok daha güçlü bir sağ kalım avantajı sağladığını göstermiştir. Bu, konu hakkında gerçekleşen önceki çalışmaların okuma materyali türlerini kıyaslamadığı için, yeni bir bulgu olarak değerlendiriliyor; bu bulguya göre kitap okumak hayatta kalma şansını arttırıyor. ”

Kitapların süreli yayınlara kıyasla ömrümüzü daha fazla uzatmasının nedeni, kitap okumanın daha fazla bilişsel etkinlik içermesi olarak açıklanıyor. Okuyucular, okur olmayanlardan daha yüksek bilişsel etkinlikte bulunurlar ve sadece bu etkinlikleri arttıran okuma faaliyetine odaklanırlar. Araştırmacılar bu durumu, “Bu bulgu, kitap okumak bilişsel durumun korunmasına yardımcı olan sürükleyici niteliği nedeniyle hayatta kalma avantajı sağlıyor” şeklinde açıklıyor.

Herhangi bir kitapseverlerin bildiği gibi, okuma iki ana bilişsel süreci içerir: derin okuma ve duygusal bağlantı. Derin okuma, okuyucunun kitapla ilgilendiği ve onu kendi bağlamında ve dış dünya bağlamında anlamaya çalıştığı yavaş bir süreçtir.

Duygusal bağlantı, okuyucunun karakterlerle empati kurduğu ve sosyal algıyı ve duygusal zekayı teşvik ettiği aşamadır. Bu bilişsel süreçler Yale ekibi tarafından ortaya koyuldu ve bu çalışma için belirteç olarak kullanıldı.

Çalışmaya göre görünüşte hayatta kalma avantajı sunsalar da, “daha ​​iyi sağlık davranışları ve stres azalması bu süreci açıklayabilir” diyor. Araştırmacı yazar Nicholas Sparr yapılan çalışmaları şöyle açıklıyor:

Tüm veriler telefon üzerinden gerçekleşen anketler aracılığıyla bildirildi ve gerçekten e-kitaplar hesaba katılmadı, ancak yine de sonuçlar cesaret verici görünüyor. Yaşamınızı uzatmanın okumak için zaman ayırmaktan başka hiç bir dezavantajı yok gibi görünüyor.

Mutlu okumalar!

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Düşünümsel, okuruyla konuşan, paylaştıkça çoğalan, nev-i şahsına münhasır içerik platformu…

Yorum Yap