1. Ana Sayfa
  2. Kültür & Sanat
  3. En İyi Uzaylı İstilası Filmleri

En İyi Uzaylı İstilası Filmleri

Dünya dışı varlıklara dair farklı yorumlar getiren 5 filmi sizin için derledik.

En İyi Uzayli İstilasi Filmleri

Aslında virüslerden çok önce, insan ırkının kolektif korkularını besleyen senaryoların en büyüğü muhtemel bir uzaylı istilasıydı. Özellikle Soğuk Savaş sonrası, dünya dışı varlıklar sinemada ve edebiyatta hem bir metafor olarak kullanıldı hem de gerçek olması mümkün olan yaratıklar olarak tasvir edildi. Dünya dışı varlıklara dair farklı yorumlar getiren 5 filmi sizin için derledik.

They Live, 1988

They Live, uzaylı istilasını bir metafor üzerinden ilerleten ve klişelerden uzak kalmayı başaran bir film. Filmde sıradan bir insan, tesadüfen bulduğu bir gözlük sayesinde etrafında gerçekleşen olayları yeni bir perspektifle algılamaya başlar.

Aslında dünya uzaylıların sessiz bir işgali altındadır. Kaynakları sömürülen bu dünyanın tüm önemli mevkileri, yine bu uzaylılar tarafından ele geçirilmiştir. Uzaylılar üzerinden sistem eleştirisi yapan They Live, 80’lerin unutulmaz bilim kurgu filmleri arasında gösteriliyor.

Mars Attacks!, 1996

Tim Burton’ın, uzaylı istilasını konu alan eski kült filmlerle dalga geçtiği Mars Attacks!, en başta Jack Nicholson, Sarah Jessica Parker ve Natalie Portman gibi başarılı oyunculardan oluşan kadrosuyla dikkat çekiyor. Mars’tan gelen bir uzaylı gemisinin Nevada çölüne inmesiyle gelişen olaylar, Tim Burton’ın hayal gücüyle absürt bir komediye dönüşüyor.

Arrival, 2016

Arrival, son yıllarda yapılmış uzaylı istilası filmleri arasında dünya dışı varlıklara karşı yaklaşımı en yaratıcı olan yapım. Aynı anda dünyanın 12 farklı noktasında beliren uzay gemileriyle kaosa sürüklenen dünya, milyonlarca ışık yılı uzaklıktan gelen bu yaratıkların amacını öğrenmek için öncelikle onlarla iletişim kurmak zorundadır.

Amy Adams’ın başarılı bir dil bilimciyi canlandırdığı film, dünya dışı farklı yaşam formlarının bilişsel işlevlerinin ve iletişim yöntemlerinin hayal gücümüzün çok ötesinde olabileceğini gösteriyor.

Signs, 2002

Bir gün uyandığınızda bahçenizde devasa boyutta işaretler oluştuğunu görseniz ne yapardınız? The Sixth Sense ve Unbreakable gibi ikonik filmleriyle tanınan M. Night Shyamalan’ın uzaylı istilasını basit bir aile üzerinden anlattığı filmin başrolünde Mel Gibson yer alıyor. Geçmişte yaşadığı kötü olaylar sonucunda birçok şeye dair inancını yitirmiş bir adamın uzaylılara karşı ailesini tek başına korumaya çalışmasını anlatan Signs, bilim kurgu ve gerilimden hoşlananlar için ideal.

District 9, 2009

İşgal etmeye değil, dünyaya sığınmaya gelen uzaylıları anlatan District 9, alıştığımız uzaylı istilası temasını farklı bir perspektifle ele alıyor. Peter Jackson’ın yapımcılığını üstlendiği film, mülteci kampında zor koşullar altında yaşamını devam ettirmeye çalışan uzaylıların insanlar tarafından nasıl ötekileştirildiğini anlatıyor. Bu kampta görevli olan bir insanın bir kaza sonucu bu uzaylılardan birine dönüşmesiyle gelişen olaylar, günümüzde tüm dünyayı etkileyen mülteci sorununa da parmak basıyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Düşünümsel, okuruyla konuşan, paylaştıkça çoğalan, nev-i şahsına münhasır içerik platformu…

Yorum Yap