1. Ana Sayfa
 2. Biyografi
 3. Dario Moreno Kimdir?

Dario Moreno Kimdir?

Dario Moreno gerçek adıyla David Arugete’dir. 3 Nisan 1921’de Aydın’da dünyaya gelmiştir. Moreno başarılı bir gitarist, piyanist, sinema oyuncusu ve aynı zamanda başarılı bir bestecidir.

Dario Moreno Kimdir
1

Dario Moreno gerçek adıyla David Arugete’dir. 3 Nisan 1921’de Aydın’da dünyaya gelmiştir. Moreno başarılı bir gitarist, piyanist, sinema oyuncusu ve aynı zamanda başarılı bir bestecidir. Tren istasyonunda çalışan babasının ölümünden sonra küçük yaşta yetim kaldı.

Bu talihsiz olayı takiben Dario Moreno Aydın’da ki evlerinden ayrılarak annesi ve dört kardeşiyle birlikte İzmir’e yerleşti. İzmir’de Tarihi Asansör’e gidilen, adının da verildiği Dario Moreno Sokağı’ndaki evde yaşadı. Bir süre sonra geçim sıkıntısı sebebiyle annesi Roza tarafından dört kardeşiyle birlikte yetimhaneye bırakıldı.

Dario Moreno gençlik yıllarında birçok işte çalıştı. Çalıştığı yıllarda kendisini geliştirdi ve İzmir Kardıçalı İşhanı’nda çalışırken ünlü avukatlardan birinin kâtipliğine yükseldi. Aynı zamanda geceleri Milli Kütüphane’ye giderek Fransızcasını geliştirdi.

Yine bu yıllarda başlayan gitar merakını, eline geçen bir gitar vasıtası ile geliştirdi ve sokak aralarında şarkı söylemeye başladı. 17-18 yaşlarına geldiğinde ise yaşadığı semtte ve İzmir’de tanınmaya başlandı. İzmir demişken daha önce bahsettiğimiz Dario Moreno Sokağı‘na bir göz atalım.

Dario Moreno Sokagi
Dario Moreno Sokağı

Sanatçı askerliğini II. Dünya Savaşı sırasında Akhisar Orduevi’nde piyade olarak tamamladı. Askerliği sırasında müzik ile daha çok uğraşan Moreno Adana ve Konya’da sahneye çıktı. Ayrıca Moreno İzmir’de bulunan eski NATO binasının yerindeki Marmara Gazinosu’nda da sahneye çıktı.

Gittikçe daha da ünlenen Dario Moreno askerliğinden sonra İstanbul Fenerbahçe’deki Belvu Gazinosu’nda sahneye çıkmaya başladı. Bu sırada, II. Dünya Savaşı sürerken iki günlüğüne Ankara’ya sahne almaya gitti.

Gidiş o gidiş, iki yıl Ankara’da kaldıktan sonra tekrar İstanbul’a döndü. Dario Moreno Ankara’da kaldığı yıllarda üçüncü sınıf bir otelde Orhan Veli Kanık ile oda arkadaşlığı yapan bu ikili sonrasında bu ölümsüz arkadaşlığı devam ettirdiler.

İstanbul’da birkaç yıl çalışan Moreno bunu takiben1946 yılında Atina’ya gitti ve orada kısa bir süre kaldıktan sonra Paris’e geçti. Ancak Paris’teki ilk yılları başarısızlıklarla geçti. Kısa bir süre sonra Fransa’da ilk defa “Jezabel” şarkısı ile olağanüstü bir başarı elde etti. Birkaç sene sonra Fransa’nın en popüler sanatçılarından birisi oldu.

İstanbul’dayken yanında çalıştığı ve yakın dostu olan Fritz Kerten ile annesini yanına aldırdı. Sonrasında Fritz Kerten’in ismini değiştirerek birlikte aynı sahnede yer aldılar. Moreno 1954 yılının sonlarında artık dünyaca tanınan bir yıldız idi.

Önerilen Yazı

Kitap Okuyanlar Daha Uzun Yaşıyor!

Fecri Ebcioğlu ve Sezen Cumhur Önal Moreno’nun şarkılarına Türkçe sözler yazmışlardır. Dario Moreno müzik kariyeri dışında 32 filmde de rol almıştır. Filmlerinin başarısı Moreno’ya ayrıca güç katmıştır. Kensini hedef alan kötü ve olumsuz tabirler onu hiçbir zaman üzmedi, bildiği ve çok başarılı olduğu müzik hayatına istediği bir şekilde devam etti.

Yedi dil bilen Moreno; İspanyolca, Türkçe, Fransızca, İtalyanca dillerinde oldukça güzel şarkılara ses vermiştir. Sayısını net bir şekilde çıkaramadığımız oldukça fazla plak kayıtları daha sonrasında CD’lere aktarılmıştır.

“İstanbul’un Kızları, Canım İzmir, Deniz ve Mehtap, Yavaş Yavaş, Hatıralar Hayal Oldu, Her Akşam Sarhoş” gibi birbirinden güzel çalışmalara kendi üslubuyla hayat vermiştir. Moreno’nun bu şarkılarını birçok sanatçı seslendirmiştir.

Dario Moreno 1 Aralık 1968 yılında vefat etmiştir. Moreno’nun ölümüyle ilişkin birçok söylenti bulunmaktadır. Bunlardan biri, 1968 sabahında İstanbul Hilton Oteli’nde geçirdiği kalp krizi sonucunda odasında ölü bulunmasıdır.

Diğeri ise takside yolculuk sırasında geçirdiği kalp krizi sonucunda öldüğüdür. İstanbul’da ölen Dario Moreno, İzmir’de gömülmesini vasiyet etti. Fakat ölümünden sonra İsrail’de yaşayan annesi Roza Hanım tarafından İsrail Holon kenti mezarlığına götürülmüş ve Moreno orada defnedilmiştir.

Dario Moreno Albümleri:

 • Granada-Adios Amigos
 • Bossa Nova
 • Kalipso
 • Le Koko
 • Canım İzmir
 • Si Tu Vas A Rio/Viens
 • Uzun Bos
 • Moreno Poy POY
 • Melezi Ye Ye Ye
 • Hatıralar Hayal Oldu / Olam Boyun Kurbanı
 • Tropikal Dario
 • Oh Que Dario
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Düşünümsel, okuruyla konuşan, paylaştıkça çoğalan, nev-i şahsına münhasır içerik platformu…

Yorum Yap